Sierpień w ogrodzie warzywnym
Sierpień jest przede wszystkim okresem zbioru wielu warzyw, min. pomidorów, papryki, bakłażana, ogórka, kabaczka czy cukinii, a także fasoli szparagowej, brokułów, kalafiora oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi.
Żółknienie liści ziemniaków jest sygnałem, iż ziemniaki dojrzały do zbioru. Z ziemi wyjmujemy je widłami lub motyką i pozwalamy im dobrze wyschnąć.
W tym miesiącu należy zakończyć zbiór ziół, takich jak tymianek i szałwia lekarska, gdyż ich pędy wymagają czasu na przygotowanie się do nadejścia zimy. Po zasuszeniu zioła należy przechowywać w dobrze zamkniętych naczyniach. Po zakończeniu zbiorów należy usunąć z ziemi i spalić pozostałości po ziołach, co pozwoli uniknąć chorób i ataków szkodników.
W sierpniu możemy uprawiać warzywa poplonowe na zbiór jesienny. Na początku miesiąca należy wysiać takie warzywa jak: szpinak, sałata masłowa, endywia, koper ogrodowy, kapusta pekińska, rzodkiew i rzepa. Nieco później, w połowie miesiąca, wysiewamy nasiona roszponki i szczawiu.
Na początku sierpnia sadzimy również rozsadę warzyw uprawianych na zbiór jesienny. Z rozsadnika przenosimy na zagony rozsadę wczesnych odmian sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, jarmużu czy też fenkułu.
Do około 20-go sierpnia wskazane jest ogłowienie stożków wzrostu pędów pomidorów, papryki i dyni. W przypadku pomidorów ogławiamy tylko odmiany wysokorosnące. Zabieg ten polega na wyłamaniu stożka wzrostu rośliny nad ostatnim kwitnącym gronem, pozostawiając nad nim 2 liście. Usuwamy również pędy boczne i dolne liście pomidora. Zabiegi te wykonujemy przy pogodzie suchej, bezdeszczowej. Ogławianie sprzyja skierowaniu siły rośliny na rozwój owoców.
Ogławiana powinna być również brukselka. Najlepszym terminem na ogławianie brukselki jest koniec sierpnia lub początek września. Zabieg ten polega na usuwaniu pąka wierzchołkowego rośliny. Dzięki temu główki brukselki dojrzewają równomierniej. Ogławianie wykonujemy, gdy w kątach większości liści zawiązały się główki, a główki w dolnej części mają już średnicę 1,5-2cm.
Źródło: poradnikogrodniczy.pl
Zainteresowanych zakupem nasion zapraszamy tutaj.