Inspekt ogrodowy

Inspekt ogrodowy to bardzo prosta konstrukcja – jest to po prostu pozbawiona dna skrzynia, z wyższą tylną ścianką i nakryta oknem inspektowym. Okno musi być otwierane, żeby umożliwić wietrzenie inspektu oraz dostęp do sadzonek.
Skrzynię inspektu możemy zbić z desek. Surowe drewno warto zaimpregnować olejem. Całość musimy zaopatrzyć w otwieraną, przeszkloną pokrywę i to właściwie tyle. Do budowy inspektu możemy wykorzystać wtórnie deski, a jako pokrywę – stare okna.
Możemy też zbudować skrzynię z cegieł, czy pustaków (w tym przypadku szczególnie dobrze zastanówmy się nad wyborem miejsca, bo przestawienie murowanego inspektu nie będzie utrudnione. Pamiętajmy też, że tylna ścianka powinna być wyższa niż przednia. Wymiary inspektu zależą od naszych potrzeb i ambicji ogrodniczych.
Skrzynię napełniamy ziemią ogrodową i wysiewamy do niej nasiona. W inspekcie możemy też ustawić doniczki z sadzonkami. Dodatkowo, szczególnie jeśli zapowiadane są przymrozki, inspekt można nakrywać matami słomianymi. To przepis na tzw. inspekt zimny.
Jest możliwe też stworzenie tzw. inspektu ciepłego. W tym przypadku skrzynię należy napełnić końskim obornikiem (na wysokość ok. 40 cm), który rozkładając się, wytworzy ciepło. Po kilku dniach należy obornik ubić i rozsypać na nim warstwę ziemi (ok. 15-20 cm wysokości). Po upływie kolejnych kilku dni możemy wysiewać nasiona. Inspektu zimnego możemy używać mniej więcej od połowy marca, a ciepłego – już pod koniec lutego. Wiele oczywiście zależy od warunków i temperatur panujących w danym roku.
Inspekt powinien znajdować się w ciepłym, osłoniętym i od wiatru i nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, by niższa ściana była skierowana na południe. Podłoże pod inspekt powinno być oczyszczone z chwastów. Jeśli planujemy budowę inspektu wczesną wiosną, zwróćmy uwagę, czy ziemia nie jest zamarznięta.
Oczywiście inspekt ogrodowy to konstrukcja, którą możemy wykorzystywać przez wiele lat, tym bardziej warto zastanowić się nad jego budową. Źródło e-ogródek.pl
Zachęcamy do tworzenia własnych, przydomowych inspektów aby wczesną wiosną mieć zdrowe i pyszne nowalijki.
Po zakup nasion zapraszamy tutaj.
Pozdrawiamy
Zespół Berbeka Seeds
Verified by MonsterInsights