Jak nawozić rośliny

O tym, że warto nawozić rośliny wie zapewne większość z Was. Jednak jak to robić, żeby dostarczać roślinom tylko naturalnych składników? Mamy trzy główne sposoby. Warto więc przygotować się już wcześniej, jeszcze przed sezonem wygospodarować miejsce na gromadzenie roślin, które później dostarczą naszym uprawom najpotrzebniejszych składników:
1. Obornik stosujemy jesienią w dawce 50-80 kg na 10 m², mieszając go z ziemią przez przekopanie na głębokość 20 cm na glebach lżejszych oraz 8-12 cm na glebach cięższych i pozostawiając glebę w takim stanie do wiosny. Możemy stosować ten naturalny nawóz do warzyw także na wiosnę, ale należy pamiętać by był dobrze rozdrobniony, a glebę przekopujemy średnio głęboko i dokładnie grabimy. Musimy też pamiętać, że nie wszystkie warzywa mogą być uprawiane bezpośrednio po oborniku.
2. Kompost pod warzywa stosujemy w dawce 20-60 kg na 10 m². Nawóz rozsypujemy na przekopaną ziemię i mieszamy z nią za pomocą grabi. Miejsce na kompost powinno być zacienione stąd odpowiednie będzie stanowisko np. pod drzewami.
3. Rośliny na nawozy zielone można wysiać w kilku terminach jednak najlepsze efekty uzyskujemy siejąc je na przełomie lipca i sierpnia, przekopujemy wówczas rośliny jesienią. Do siewu w tym czasie polecane są następujące rośliny (na 100 m²) łubin żółty (1,8kg) z seradelą (0,35kg), peluszka (1,5kg) ze słonecznikiem (0,17 kg), facelia (0,2kg). Rośliny na nawóz zielony możemy wysiewać również w połowie września (np. mieszankę wyki ozimej z żytem ozimym). Do połowy maja następnego roku mieszanka da dużą ilość zielonej masy. Po jej przykopaniu można sadzić np. pomidory, które na takim stanowisku będą obficie plonować. Rośliny uprawiane na nawóz zielony trzeba przekopać na głębokość około 16 cm na glebach zwięźlejszych, gdzie rozkład zielonej masy przebiega wolniej, a do 20 cm na glebach lżejszych. Po dokładnym przekopaniu roślin ziemię wyrównujemy grabiami. Na tak przygotowanym stanowisku możemy uprawiać wszystkie gatunki warzyw!
Zainteresowanych zakupem nasion na przyszły sezon ogrodniczy zapraszamy do zakupów tutaj.
Pozdrawiamy
Zespół Berbeka Seeds
Verified by MonsterInsights