Jak przechowywać nasiona w domowych warunkach? Często nas pytacie, zwłaszcza, gdy z poprzedniego sezonu zostają Wam w różnych ilościach nasiona warzyw, kwiatów, ziół, lub obdarzeni przez naturę sami je zebraliście.
Otóż są różne szkoły, w zależności tego, jakich roślin nasiona chcecie przechowywać. Żeby uprościć nieco życie podajemy kilka sprawdzonych w domowych warunkach rozwiązań:
W przypadku nasion w fabrycznym opakowaniu zwracamy szczególną uwagę na termin ważności, po upływie którego kiełkują słabo bądź wcale. Zanim zdecydujemy się na przechowanie własnych nasion, powinniśmy sami ocenić, które się do tego nadają. Nasiona zdrobniałe, zdeformowane, o spękanej okrywie, spleśniałe, wilgotne, uszkodzone mechanicznie odrzucamy, gdyż podczas przechowywania są źródłem zakażenia pozostałego materiału nasiennego, przez co przyczyniają się do spadku jakości całej partii nasion tego gatunku. Najważniejszym kryterium jest jakość, na którą składają się: zdolność i energia kiełkowania, zdrowotność i dorodność, którą można mniej więcej określić samodzielnie.
– nasiona najlepiej jest przechowywać w papierowych torebkach, tekturowych pudełkach lub w materiałowych woreczkach.
– do przechowywania nie nadają się foliowe woreczki (np. strunowe), szklane zakręcane słoiki lub fiolki, plastikowe pudełka. Można wykonać w nich dziurki, aby stały się bardziej przewiewne ale i tak najlepszym materiałem opakowaniowym jest papier, który pochłania ewentualny nadmiar wilgoci.
– pomieszczenie w którym będziemy trzymać nasiona powinno być suche i chłodne. Dobrym rozwiązaniem może być piwnica, jeśli nie jest zbyt wilgotna lub strych, jeśli nie jest zbyt zimny (temperatura nie powinna spadać poniżej 0°C).
– nasiona zwykle można przechowywać do 2-3 lat, później tracą zdolność kiełkowania.
– nawet kiedy zapewnimy nasionom idealne warunki, kilkukrotnie w ciągu roku trzeba je przeglądnąć i sprawdzić czy nie pleśnieją lub nie żerują na nich szkodniki. Wszystkie zainfekowane, pogryzione i zniszczone nasiona wyrzucamy.
Pozdrawiamy
Zespół Berbeka Seeds