Listopadowe prace w ogrodzie.

W ramach podsumowania przypominamy co należy zrobić w listopadzie.
Jest to dobry czas na rozrzucenie i przekopanie obornika, wapna (jeśli podłoże jest zbyt kwaśne), kompostu czy mączki bazaltowej.
Wszystkie narzędzia przez zimą powinny zostać oczyszczone i zdezynfekowane, maszyny dodatkowo zabezpieczone smarem. Nożyce, noże od kosiarki, sekatory i piły powinno się naostrzyć i zabezpieczyć olejem lub smarem by nie rdzewiały.
Zakręcamy dopływ wody do ogrodu i zabezpieczamy wystające rurki słomą. Zapobiegnie to zamarznięciu w nich wody i rozsadzeniu.
Listopad to dobry moment na sprawdzenie w jakim stanie są przechowywane przez nas w piwnicy warzywa i owoce. Jeśli któreś były porażone szkodnikami lub chorobą to teraz na pewno już się to ujawni. Warto przejrzeć nasze zapasy i usunąć uszkodzone, by nie zarażały się kolejne.
Tak jak rabaty kwiatowe tak i warzywnik musi zostać oczyszczony ze wszelkich resztek roślinnych. Często są one miejscem zimowania szkodników i chorób. Najlepiej jest je zutylizować. Szczególnie pozostałości po pomidorach i ziemniakach nie powinny w ogrodzie pozostawać i nawet jeśli nie były porażone chorobami nie powinno się ich kompostować.
Verified by MonsterInsights