Styczeń w ogrodzie

W styczniu, mimo iż warunki nie zawsze są sprzyjające, w zależności od pogody możemy wykonać wiele prac w ogrodzie m.in. pobrać zdrewniałe sadzonki, oczyścić uginające się od śniegu rośliny, wykonać przegląd narzędzi czy osłon roślin, które wykonaliśmy jesienią.
Jeśli chodzi o warzywniak, poniżej znajdziecie kilka wskazówek:
Warzywa przechowywane zimą w piwnicy lub w innych pomieszczeniach należy regularnie przeglądać. Przy dobrze przygotowanych zabezpieczeniach nie powinno wystąpić żadne duże porażenie grzybiczne ale systematyczna obserwacja pozwoli uniknąć strat plonów.
Jeśli posiadacie w ogrodzie szklarnię, foliak lub inspekt do rozsady warto sprawdzić ich stan przed kolejnym sezonem. Wszelkie uszczerbki naprawić i załatać dziury. Dodatkowo zbadać stan gleby, oraz zabezpieczyć ją przed wychłodzeniem.
Styczeń to dobry miesiąc na zaplanowanie uprawy w warzywniku w gruncie. Warto sprawdzić jak długo konkretne warzywa były już uprawiane na tym samym stanowisku i w razie potrzeby zaplanować płodozmian.
Warto wykonać przegląd posiadanych nasion, doniczek, podłoży czy środków ochrony roślin. Dokładna inwentaryzacja pozwoli nam uniknąć niespodzianek związanych z brakiem niezbędnych artykułów oraz lepsze przygotowanie się do pierwszych wysiewów na rozsady.
Na wczesnowiosenny wysiew doskonale nadają się wczesne odmiany marchwi, cebuli czy szpinaku. Oczywiście jeśli gleba nie jest zamarznięta. W przypadku spodziewanego przymrozku na uprawę może przydać się agrowłóknina do zabezpieczenia wschodzących roślin.
Do zakupu nasion bezpośrednio u producenta zapraszamy tutaj:
Pozdrawiamy
Zespół Berbeka Seeds
Verified by MonsterInsights